Mandalina Reçeli
mandalin_re_eli_3

Mutfağımda yaptığım en güzel reçellerden..

Mandalina reçelini yapalı bir kaç ay oldu. Bloğumda yayınlamıştım ama sonra silmek zorunda kalmıştım. Tekrar yazıp bu güzel reçeli sizlerle paylaşmak istiyorum. Yaptığım en güzel reçellerden biri, hala duruyor, yemeye kıyamıyorum..) Kıvamını çok iyi tutturmuşum, adeta bal gibi oldu. Mandalinaları yemekten hoşlanmadım, sulu kısmı daha güzel geldi bana. Ekmeğin üstüne krem peyniri sürüyorum, bu reçelden bir kaşık koyuyorum ve ısırıyorum..inanılmaz lezzetli oluyor. Gelelim tarifine:

Malzemeler

  • 2 kilo mandalina
  • 2 kilo toz şeker
  • 7-8 adet karanfil
  • 3 su bardağı su
  • yarım limon suyu

Yapılışı
Mandalinaları iyice yıkayın ve derin bir kabın içinde üzerlerini geçecek şekilde suyla doldurun ve bir gece öyle bekletin. Ertesi gün suyunu süzün ve bir pişirme tenceresine üzerini kaplayacak kadar su koyup kaynatın. Kaynattıktan sonra suyunu süzün ve tekrar suyla doldurup tekrar fokurdayana kadar kaynatın.

Daha sonra suyunu süzün, böylelikle acı suyu gitmiş olacaktır. Süzülen mandalinalarin üzerine toz şekeri ekleyip bir gece daha bekletin.

Şimdi şekerlenen mandalinalara 3 su bardağı suyu ve karanfilleri ilave edip kaynamaya bırakın. Reçel kıvamına geldiğinde limon suyunu da ekleyip 5 dk. daha kaynatıp ocağın altını söndürün. Yaklaşık yarım saatte kıvamına gelecektir. Reçelimizi kavanozlara doldurup ağzını sıkıca kapatalım. Kahvaltılarımızda yemek üzere dolabımızın bir köşesine koyalım. Ben denedim ve tam not verdim. Sadece mandalinaları değil de ağdasını ekmeğime sürmek daha güzeldi. Mis gibi kokusuyla sofralarınıza renk katacak bu reçeli deneyin derim.

Herkese Afiyet Olsun..

 

Bu tarif Dilek Toksoy tarafından gönderilmiştir. Katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ederiz.

BENZER İÇERİKLER