Çilekli Rulo Pasta

Malzemeler

Pastacı Kreması Malzemeleri
350 Gr Süt
1 Çay Bardağı Şeker
1.5 Çorba Kaşığı Nişasta
1 Adet Yumurta Sarısı
1 Bütün Yumurta
1 Çay Bardağı Şeker
1 Çorba Kaşığı Tereyağı
2-3 Damla Vanilya Esansı

Kek Malzemeleri
4 Tane Yumurta Beyazı
1 Çay Bardağı Şeker
1 Çimdik Tuz
4 Tane Yumurta Sarısı
1 Çay Bardağı Şeker
1 Su Bardağı Un
10 Tane Çilek
Pudra Şekeri

Yapılışı

Pastacı kreması için sütü tencereye alıp, içine şekeri ekleyip kaynatın. Diğer tarafta nişasta, yumurta sarısı, yumurtanın tamamı ve şekeri çırpın.

Süt ve şeker kaynadıktan sonra kontrollü bir şekilde birleştirin. İyice piştikten ve koyulaştıktan sonra vanilya ve tereyağı ekleyin. Altını kapatıp soğumaya alın. Soğurken kaymaklanmasını engellemek için üst kısımlarına tereyağı sürün veya üzerine streç film yerleştirin. Rulo pastanın keki için eker, tuz ve 4 yumurta beyazını iyice çırpın. Yaklaşık 5 dakikada yumurta kar gibi olacaktır.

Diğer tarafta yumurta sarılarına şekeri ekleyip çırpın ve yavaş yavaş kabaran yumurta beyazlarına dökün. Yumurta sarısı ve şekerden sonra unu kontrollü bir şekilde ekleyip köpükleri söndürmeden karıştırın. Yalı kağıt kaplı bir tepsiye döküp yayın.

220 derece önceden ısıtılmış fırında 7-10 dk pişirin. Kek fırından çıkar çıkmaz bir yağlı kağıdın üzerine pudra şekeri serpip, keki onun üzerine alın. Kekin altındaki yağlı kağıdı kek hala sıcakken çıkartın. Kekin üzerine de pudra şekeri eleyip tekrar yağlı kağıdı kapatın.

Kekin katlanacak kısımlarına keki komple kesmeden kesikler atın. Keki rulo yapıp, soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra arasına pastacı kreması sürüp çilekleri yerleştirin. Çalışma alanınıza streçfilm serip, pastayı üzerinde katlayın.

Katladıktan sonra yağlı kağıdı üzerinden altına doğru alıp, son katlama noktasını pastanın altına getirin. Alta serdiğiniz streçfilmle pastayı sıkı sıkı sarın.

Buzdolabında dinlendirip. Dilimler halinde servis yapın.